Ako vybrať prenosnú chladničku?

Vychutnajte si čerstvé potraviny aj na cestách.

Vychutnajte si čerstvé potraviny aj na cestách.

Doba čítania 7 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať

Skôr, než začnete riešiť parametre, doplnkové funkcie či servis, ujasnite si zopár priorít.

Využitie chladničky

Ako často ju budete používať? Od odpovede na túto otázku sa odvíja veľkosť i výkon. Rovnako by ste mali už na začiatku vedieť, čo a kde chcete chladiť. Pôjde len o niekoľko fliaš alebo aj o potraviny? Na trhu nájdete množstvo modelov. Niektoré sú vhodné do klasického alebo obytného vozidla, iné skôr „na doma“ a ďalšie znesú i dlhší pobyt v exteriéri. Popremýšľajte, ktorý z nich je pre vás ten najvhodnejší. 

Prenositeľnosť

V závislosti od frekvencie využívania chladničky si všímajte aj možnosti jej prenášania. Pokiaľ plánujete termoelektrický typ chladničky, mal by disponovať vhodným a pevným madlom. S väčšími modelmi, ktorým nechýbajú kolieska, môžete manipulovať ako s kufríkom, takže pri dlhšom cestovaní alebo veľkom množstve potravín ušetríte svoj chrbát.

Napájanie

Prenosnú chladničku možno zapojiť do klasickej, **230 V**elektrickej siete. V tomto prípade ste obmedzení len dĺžkou prívodného kábla – to však ľahko vyriešite predlžovacím káblom. Na cestovanie autom sú ideálne vyhotovenia s napájaním na 12 V z autozapaľovačov. Na výlety karavanom nájdete aj možnosti s 24 V napájaním. Poslednou variantou je prevádzka na plyn, najčastejšie propán alebo propán-bután. Výhodou týchto chladničiek je úspornosť, nakoľko nepotrebujú toľko elektrickej energie napríklad  z auta či karavanu. 

Materiál a dizajn

V rámci vonkajšieho vyhotovenia sa stretnete najmä s plastmi rozličných farieb a tvrdosti. Telo zariadenia v takom prípade pozostáva z rozličného počtu izolačných vrstiev

Čo sa týka designu, najčastejšou voľbou bývajú modro-biele „škatule“. Krabíc sa však rozhodne neobávajte. Súčasné chladničky sú omnoho vzhľadnejšie než ich predchodcovia spred niekoľkých rokov. Návrhári experimentujú s rôznymi hranami či oblejšími tvarmi, aby modely spĺňali nielen funkčnosť, ale aj atraktívny vzhľad.

Cena

Ak váš rozpočet nepresahuje 38 eur, nemáte toho veľa na výber, resp. si môžete zvoliť termotašku. Toto riešenie však potraviny skôr izoluje od tepla než chladí. V cenovej relácii od 58 eur vás čaká viac možností i výbava. Za približne 193 eur si už zaobstaráte kvalitnú termoelektrickú chladničku vhodnú pre väčšinu príležitostí. Ak máte k dispozícii viac ako 386 eur, investujte do vyhotovenia s kompresorom i mrazničkou, vysokým výkonom a doplnkovými funkciami.

přenosná s kolečky a madlem

Parametre

Rozmery

Trh ponúka najmä tvary kvádra rôznej veľkosti – s menšími odchýlkami prevažuje 55 x 35 x 55 cm. Ak plánujete s chladničkou cestovať v aute, malo by sa s ňou jednoducho manipulovať.

Hmotnosť

Tento faktor súvisí aj so spôsobom chladenia. Zariadenia s kompresorom budú pochopiteľne ťažšie – počítajte minimálne s 18 kg. Termoelektrické boxy zasa nemusia prekročiť 10 kg. Pokiaľ nevyžadujete veľký chladiaci výkon a chladničku si chcete brať povedzme na výlety, tento typ predstavuje ideálnu voľbu. 

Objem

Trh ponúka modely s objemom od 8 litrov i veľké zariadenia s priestorom viac ako 60 litrov. Závisí len na vás, či uprednostníte mobilitu a nízku hmotnosť alebo vysoký výkon a veľkorysú kapacitu. 

Príkon

Údaj napovie, koľko energie spotrebič odoberá z elektrickej siete. Najmenšie hodnoty sa pohybujú v rozpätí  20-30 wattov, u výkonnejších prístrojov počítajte s 50 W. Vysokej spotreby elektrickej energie sa však nemusíte obávať. Príkon najvýkonnejších modelov totiž nepresiahne 100 W. 

Chladiaci výkon

V tomto smere sa všetko odvíja od samotného typu chladničky. U najjednoduchších boxov je v podstate nulový, nakoľko izolujú potraviny od okolitej teploty. Vnútornú teplotu možno pochopiteľne znížiť - pomocou chladiacich vložiek klesne oproti okoliu o maximálne 10 stupňov Celzia. 

Omnoho lepšie v tomto smere vychádzajú termoelektrické chladničky schopné chladiť až na rozdiel 30 °C oproti vonkajšej teplote. Najvýkonnejšie prevedenia s kompresorom zvládnu aj zmrazovať.

Dĺžka kábla

Je to pre vás zásadné vo chvíli, kedy budete mať chladničku napríklad na chate. Štandardná dĺžka sa pohybuje okolo 2 až 3 metrov. Akúkoľvek dlhšiu vzdialenosť budete musieť riešiť pomocou predlžovacieho kábla. 

Hlučnosť

Prenosné chladničky vo všeobecnosti nie sú príliš hlučné. Maximálnou hranicou pri najvyššom chladiacom výkone je 50 dB. Niektoré modely navyše disponujú ECO alebo úsporným režimom, ktoré dokážu hluk prevádzky ešte viac stlmiť. Najhlučnejšími sú varianty s kompresorom. 

Spôsob chladenia

Najjednoduchšou cestou k čerstvým potravinám a nápojom sú pasívne/chladiace tašky a boxy. Nemajú chladiace doštičky, takže obsah skôr len izolujú od okolia. 

Absorpčné chladničky dokážu cirkulovaním plynu alebo kvapaliny efektívne odvádzať teplo z vnútorného priestoru. Táto, v porovnaní so spomínanými taškami či boxami účinnejšia varianta však vyžaduje elektrickú energiu, preto je náročnejšia na prevádzku aj odvetrávanie. Oceníte ju napríklad v karavane. 

Zariadenia s kompresorom fungujú na rovnakom princípe ako domáce spotrebiče. Ide o najvýkonnejší typ chladničky, ktorý dôkladne chladí a takisto zmrazuje. Nevýhodou je vysoká hmotnosť, vyššia spotreba elektrickej energie a tiež cena. 

Najuniverzálnejšími sú termoelektrické modely, ktoré chladia (maximálne na rozdiel 30 °C  oproti okoliu) aj zohrievajú. Cenovo dostupné riešenie ponúka kompaktné rozmery. Prístroj však potrebuje nejaký čas na to, kým sa vnútorný priestor ochladí na požadovanú teplotu. Z tohto dôvodu má vyššiu spotrebu elektrickej energie. 

přenosná do auta

Funkcie

  • Termostat – automatické regulovanie teploty je nepochybne vítanou vlastnosťou. Zapnutie chladenia iba v prípade prekročenia určitej teploty ušetrí náklady za energiu. Termostat však nájdete najmä vo vyspelejších modeloch. 

  • Osvetlenie – poznáte ho z klasických chladničiek. Túto funkciu ponúkajú väčšie autochladničky a rozmernejšie zariadenia určené do karavanu a na chatu. Oceníte ju v noci, keď vám poskytne dokonalý prehľad o obsahu chladničky. 

  • Usporiadanie vnútorného priestoru – pri robustnejších typoch chladničiek by malo ísť o samozrejmosť, u menších modelov  to tak byť nemusí. Členenie na poschodia a sekcie zvyšuje prehľadnosť a zabraňuje miešaniu chutí uchovávaných potravín. Pri takýchto riešeniach nehrozí ani zdeformovanie napríklad ovocia. 

  • Zámok – zásadná funkcia vo chvíli, keď potrebujete manipulovať so spotrebičom. Zamedzí jeho náhodnému otvoreniu  a vysypaniu obsahu neraz uloženého v sklenených nádobách. Výhodou je tiež ochrana chladničky pred prístupom neželaných osôb.

Rady

Údržba

Hygiena je vždy dôležitá. Pravidelne čistite vnútro spotrebiča a raz za čas ho i vydezinfikujte. Starostlivosť v tomto smere uľahčí hladká povrchová úprava. 

Bezpečná prevádzka

Prenosné chladničky sú bezpečné – pokiaľ s nimi budete zaobchádzať podľa pokynov výrobcu, nemalo by sa nič stať. Mali by však disponovať ochranou pred skratovaním, ktorá zabráni poškodeniu nielen chladničky, ale aj ďalších prístrojov zapojených do siete. 

Pokiaľ model ponúka aj systém ABS, sám dozrie na napätie autobatérie. Ak klesne na úroveň cca 11 V, zariadenie sa automaticky vypne.